KAZUO CHIBA SENSEI

Kazuo Chiba Sensei - 8.Dan (1940-2015) Birankai International’ın kurucusu olan Chiba Sensei, 14 yaşında Judo ve 16 yaşında Shotokan Karate çalışmaya başlamış ve 1958 yılında bir kitapta O’Sensei’n bir fotoğrafını görmesi üzerine Hombu Dojo’ya O’Sensei’n uchi-deshi’si olabilmek için başvurmuştur. O dönemde Hombu Dojo’ya uchi-deshi yani yatılı ve daimi öğrenci kabul edilmemesine rağmen, Chiba Sensei’n ısrarları üzerine kabul edilmiştir. O dönemde Hombu Dojo’daki derslerin çoğunluğu 2. Doshu Kisshomaru Ueshiba tarafından yürütülmekteydi.


Chiba Sensei, uchi-deshi olarak Hombu Dojo’da kaldığı yedi yıl boyunca O’Sensei’n asistanı olarak kendisinin Aikido’yu yayma seyahetlerinde O’Sensei’n yanında bulunmuştur. 1960 yılında 3. Dan olduğunda Nagoya’da Aikido’yu yaymak için tam zamanlı eğitmen olarak gönderilmiş ve ardından 1962 yılında Hombu Dojo’da da dersler vermeye başlamıştır. 1963 yılında uchi-deshiliğini tamalayarak 5.Dan’a terfi etmeye hak kazanmıştır.


1964 yılında aynı zamanda bir Judo ve Aikido eğitmeni olan Kenshiro Abbe Sensei, O’Sensei’den İngiliz Judo Konseyinde Aikido’yu tanıtmak üzere bir eğitmen atamasını rica ettiğinde, O’Sensei Chiba Sensei’yi Hombu Dojo temsilcisi ünvanıyla İngiltere’ye göndermiştir. 1975 yılında Japonya’ya dönen Chiba Sensei’ye, Aikikai Hombu Dojo Uluslararası Departmanını yönetme görevi verilmiştir. Chiba Sensei aynı zamanda; Belçika, Yunanistan, Fransa, İtalya, İspanya, Fas, İrlanda, Hollanda ve İsviçre’de Seminerler vererek Aikido’nun yaygınlaştırılmasına katkılarda bulunmuştur.
rss