KOICHI TOHEI SENSEI

Koichi Tohei Sensei - 9.Dan (1920-2011) Çocukluğunda çok çelimsiz olan Tohei Sensei tavsiye üzerine Savaş Sanatları kariyerine Judo ile başlamıştır. Akciğer zarı iltihabı sebebiyle Judo kariyerine bir yıl ara vermek zorunda kalan Tohei Sensei, sonraki dönemde Judo’nun yanı sıra Zen Meditasyonu ile de yoğun olarak ilgilenmiştir. Ancak sadece fiziksel bir Sanat ile değil aynı zamanda da farklı bir sanatla uğraşmak istediğini farkeden Tohei Sensei, 1940 yılında, 20 yaşındayken Judo Ustası Shohei Mori Sensei’nin tavsiyesi üzerine Aikido’nun kurucusu O’Sensei Morihei Ueshiba ile tanışmıştır.


O’Sensei ile altı ay kadar Aikido çalıştıktan sonra, henüz bir kyu ya da dan derecesine sahip değilken Shumei Okawa okuluna ve askeri akademiye ders vermesi için yollanmıştır. O’Sensei’n vefatı sırasında Hombu Dojo’nun baş eğitmeni olan Tohei Sensei, O’Sensei’n oğlu Kisshomaru Ueshiba’nın yeni Aikido Doshu’su ilan edilmesi üzerine de Aikikai’den resmen ayrıldığı 1975 yılına kadar bu ünvanını sürdürmüştür.

Aikikai’den ayrılmasının temel sebebi; kendi yeni fikir ve ideallerini (özellikle Ki’ye daha fazla odaklanılması gerektiği konusunda), Hombu Dojo’da vermekte olduğu dersler sırasında öğrencilere aktarmasının ikinci Doshu Kisshomaru Ueshiba ve pek çok kıdemli eğitmen tarafından sıcak karşılanmaması sebebiyledir.


Kendisi kesinlikle bunları Hombu Dojo’da öğretmemesi konusunda uyarılmıştır. Ancak Tohei Sensei, kendisinin bu öğretilerini Hombu Dojo dışında öğretme hakkı olduğunu söylemiş ve bunu yapmıştır. Tohei Sensei bu konudaki hoşnutsuzluğu, Aikido içersinde Ki egersizlerine daha çok yer verilmesini sağlayabilmek adına, Aikikai şemsiyesi dışında yer alan Ki No Kenkyukai 1971 yılında kurmasıyla sonuçlanmıştır. Tohei Sensei’nin yıllar süren kafa karışıklığı, 1 Mayıs 1974 tarihinde resmen Aikikai bünyesinden ayrılmasıyla son bulmuştur. Bu tarih sonrasında kendi Ki odaklı Aikido’sunu öğretmeye odaklanan Tohei Sensei’n Aikido stili, Ki-Aikido ya da Ki-Society adıyla anılmaktadır. 
rss