SHOJI NISHIO SENSEI

Shoji Nishio Sensei - 8.Dan (1927-2005) 1951 yılında Aikikai Hombu Dojo’ya katılan Nishio Sensei 1955 yılında Hombu Dojo’da ders vermeye başlamıştır. Aikido öncesinde Judo (6. Dan Kodokan Judo), Karate (5. Dan Shindo Jinen-ryu), Iaido (7. Dan Nihon Zendoku Iaido), Jodo, Shinto Muso-ryu Jojutsu, Hozoin-ryu Sojutsu Sanatlarını çalışmıştır. Bu sayede Aikido’ya adaptasyonunu kolay sağlayan Nishio Sensei, kendine has stilini de kolayca oluşturmuştur.


Nishio stili Aikido’da tüm teknikler boş el ile yapılabildiği gibi, bokken (tahta kılıç) eldeyken de yapılmaktadır. Nishio Sensei’nin silah teknikleri Morihiro Saito Sensei’nin silah sistemi ile bazı benzerlikler taşımaktadır. Nishio Sensei’n Aikido stili Nishio Style adıyla anılmaktadır.
 

 
Nishio Sensei ayrıca, Aikido formları kullanılan ve Aiki Toho Iaido ya da Nishio-ryu adıyla anılan bir Iaido stili de kurmuştur. 2003 yılında, yaşamı boyunca Savaş Sanatlarına olan katkı ve emeklerinden ötürü, Japon Budo Federasyonu tarafından Budo Kyoryusho ödülü ile ödüllendirilmiştir.
rss